Płatności automatyczne na Twojej fakturze — wygoda dla sprzedawcy i nabywcy

author Magda , 2018-07-27

Nieterminowe płatności to zmora polskich przedsiębiorców. Jak pokazują dane, udostępnione przez Krajowy Rejestr Długów, problem ten dotyczy aż 85 proc. polskich firm. Choć nie sposób całkowicie wyeliminować opóźnień w regulowaniu zobowiązań, można skutecznie motywować kontrahentów, aby płacili w terminie. Jak? Udostępniając im możliwość wykonania automatycznych płatności.

Przyczyny opóźnień w płatnościach bywają bardzo różne. Jedną z najczęstszych jest brak płynności finansowej. Przedsiębiorcy nie regulują swoich zobowiązań, bo… zwyczajnie nie mają z czego ich zapłacić. Właśnie dlatego faktury opłacają dopiero wtedy, kiedy sami otrzymają pieniądze od swoich kontrahentów. Kolejnym powodem zwłoki jest… brak czasu. Choć samo wykonanie przelewu nie trwa z reguły dłużej niż kilka minut, zdecydowanie bardziej czasochłonne okazują się wszystkie działania poboczne: odszukanie faktury, którą należy opłacić, zalogowanie się do systemu bankowości internetowej, ręczne wklepanie (i sprawdzenie!) numeru konta odbiorcy czy wreszcie zlokalizowanie telefonu komórkowego, który wyświetla służące autoryzacji płatności kody. To właśnie konieczność wykonania wszystkich dodatkowych czynności bardzo często sprawia, że płatność zostaje przełożona na bliżej nieokreślone „później”.

Ah, gdyby tak można było łatwiej

Nie ulega wątpliwości, że ręczne wpisywanie 26-cyfrowego numeru konta nie należy do przyjemnych. Podobnie jak przepisywanie skomplikowanej nazwy firmy odbiorcy czy szukanie „schowanego” w gąszczu innych informacji numeru faktury. Jeśli Twoi klienci marzą o tym, aby dokonywać płatności szybciej, wygodniej i sprawniej — zapewnij im taką możliwość. Aby wyeliminować konieczność wykonywania „zbędnych ruchów”, ułatwić oraz usprawnić proces regulowania zobowiązań, Fakturownia przygotowała możliwość wykonywania płatności automatycznych.

Płatności automatyczne — jak to działa?

Korzystając z systemu płatności automatycznych, będziesz mógł umieścić na dokumencie księgowym (np. na fakturze VAT), specjalny przycisk, który pozwoli klientowi dokonać szybkiej płatności. Przycisk ten może kierować do danych Twojego konta bankowego lub, jeśli posiadasz konto w jednym ze zintegrowanych z Fakturownią serwisów szybkich płatności (np. PayU), przenieść płatnika bezpośrednio na ścieżkę realizacji opłaty. Funkcję Autopłatności możesz stosować zarówno do tradycyjnych faktur, jak i faktur proforma.

Płatności automatyczne na stronie www

Widget, umożliwiający dokonywanie szybkich płatności możesz umieścić także na swojej stronie internetowej lub w sklepie on-line. Dla wielu potencjalnych klientów będzie to miłą zachętą, gwarantującą możliwość szybkiego i sprawnego zapłacenia za zakupiony towar. A — stając się przez chwilę spragnionym nowych dóbr nabywcą — szybka płatność to możliwość szybszego otrzymania towaru oraz faktury od razu po dokonaniu płatności.

Korzyści dla sprzedawcy i nabywcy

Korzyści z oferowanych przez Fakturownię Autopłatności odczują zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy.

Sprzedawcy:

  • zminimalizują prawdopodobieństwo opóźnień w płatnościach. A to pozwoli im zadbać o własną płynność finansową i uniknąć przestojów płatniczych;
  • zachowają wiarygodność w oczach partnerów biznesowych oraz pracowników. Terminowe regulowanie płatności jest przecież przejawem rzetelności, uczciwości i odpowiedzialności za swój biznes;
  • będą postrzegani jako nowocześni i innowacyjni. Umożliwienie kontrahentom dokonywania automatycznych płatności nie jest obecnie powszechne i może stanowić element wyróżniający Twoją firmę spośród konkurencji.

Nabywcy:

  • będą mogli szybko i sprawnie dokonać płatności. Bez względu na to, czy jej przedmiotem będą produkty, usługi czy subskrypcje;
  • oszczędzą czas i energię, potrzebne na wszystkie dodatkowe czynności, potrzebne do wykonania tradycyjnego przelewu;
  • unikną stresu towarzyszącego zbliżającemu się terminowi płatności faktur. Dzięki automatycznym płatnościom, oferowanym przez Fakturownię określenie „Muszę pamiętać o tym, aby zapłacić fakturę”, będziesz mógł na dobre usunąć ze swojego słownika;
  • będą postrzegani jako rzetelni, kompetentni partnerzy, którzy regulują swoje zobowiązania w terminie. A to może przełożyć się na lepsze warunki współpracy i znakomitą opinię na rynku;
  • będą mieli pewność, że pieniądze dotrą do odbiorcy maksymalnie szybko.

Autopłatności w standardzie

Z funkcji Autopłatności mogą skorzystać użytkownicy systemu Fakturownia, posiadający konto Standard, Pro i Pro Plus. Koszt konta Standard wynosi obecnie jedynie 15,20 zł netto miesięcznie. W praktyce oznacza to, że inwestycja w płynność finansową swojej firmy, własny wizerunek i owocną współpracę z kontrahentami będzie kosztowała Cię nie więcej niż… obiad w niedrogiej restauracji, 3 kilogramy pomarańczy czy… bilet PKP na trasie Warszawa - Radom.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.